njusy



MENU
Njusy Edukacja Gastronomia Budownictwo Slownik Ksiega gosci
Kontakt
Geografia

SPIS TEMATÓW :

1.Wiatry
2. Kraina Polska nasza
3.Orientacja na mapie


1. Wiatry

Wyróżniamy  następujące  wiatry :
 
       Wiatry Górzyste:
          *Podkarpacki
          *Mazursko  - Częstochowski
          *Fenowo  - zachodni
          *Zakopcowy
   
       Wiatry Morskie:
          *Monsunowo - deszczowy
          *Burzliwo  - bryzowy
          *Wodnik nadwiślany
      
        Wiatry Płaskowyżowe:
          *Suchar pustynny
          *Skwar żaroodporny
                  
WIATRY  GÓRZYSTE:

-Podkarpacki

Jest to wiatr o silnym stężeniu procentowym. Głownie o odczynie zasadowym. Wiater nawiewa z przesmyku miedzy karpatami i przesuwa sie do krakowa.  Na rozwidleniu dróg rozwiewa na całą wyżynę Osmańską. W karakowie notuje się przypadki podarcia niektórych opon zimowych z powodu tego otóż wiateru. Wiatr ten jest bardzo produktywny. Potrafi niszczyć i budować. Do dziś pośrodku Krakowa wznosi się kopiec piachu usypanego przez ten wiatr. Niestety niszczy pastwiska bobrów tasmańskich na swej drodze do krakowa. Potocznie zwany "Gryźniak"




-Mazursko - Częstochowski

Jest to wiatr spiętrzający się w spiżu na turniach. Nadmierny wypas owiec spowodował uskok tektoniczny a zarazem wiatry się nasiliły. Kiedy wiatr kumuluje się na turniach i kiedy przychodzi czas wypasu owiec wiatr nie morze czekać ,aż go owce podeptają ,więc uchodzi do "-" Tam nabiera sił i wychodzą dwa prądy wiatrowopodobne. Jeden wieje ku jeziorowi Śniardwy drugi zaś wieje prosto do Częstochowy. Niekiedy można odczuć lekki wiatr nad jeziorem to jest właśnie ten wiatr. Natomiast jak już wiatr dowieje do tego jeziora zakręca w lewą stronę ponieważ na jeziorze jest ogormy wir wodny dlatego jest jezioro takie duże. Jednak jak już dolatuje do kolejnego jeziora hańcza skręca do Częstochowy ,ponieważ występują zawirowania powietrza. W pewnym momencie w Częstochowie wieje wiatr z dwóch przeciwnych stron co daje efekt wiania wiatru do góry. Co zazwyczaj niesie ze sobą proźby do Boga z tym wiatrem ,dlatego miejsce jest takie święte.Potocznie zwany "Spichleżem"


-Fenowo - Zachodni


Jest to wiatr sprzyjający dobrej pogodzie na pomorzu wrocławskim. Nawiewa i podwiewa z lodowca madagarskiego na klif. Tam się kumuluje w Fenie i zlatuje na z nadmierną prędkością na pomorze wrocławskie. Lodowce mają to do siebie że niosą dobrą pogode dlatego ten wiatr potocznie jest zwany "Hulajka". Na końcu swej drogi rozdziela się na dwa główne prądy wiechrzołkowe. Jeden wieje na północ a drugi wieje na południe na stertę gruzu.







-Zakopcowy

Jest to wiary silnie wiejący. Potocznie zwany  „Szycha”. Wiatrowody moczopędne zbierają się pod Taterami u podnóży Pragi. Kiedy nastąpi Plejstocen i temperatura wrzenia wody wzrośnie wiatr pod ciśnieniem wzlatuje na Tatry. Dalej nie mogący nigdzie uchodzić wieje tunelem bezwietrznym ,aż do przesmyku koło Zakopanego. W Zakopanym wiater dzieli się z powodu szybkiego ruchu samochodowego i oddzielają się dwa główne prądy wiaterowe. Jeden wiej w stronę Bostonu drugi zaś w stronę Kołgujewa.






WIATRY  MORSKIE:

-Monsunowo - Deszczowy


Ten wiatr jest jednym z najostrzejszych wiaterów deszczowo - monsunowych. Tworzy się na przedmieściu oce
anu  w wirze morskim. Na początku jest to lekki podmuch małego wiaterku z dalekich stron potem nagle ten wiatr wpada do wiru morskiego i nabiera prędkości Farenhajta. Z dosieczną prędkością wieje ku lądowi. Atakuje z olbrzymią prędkością Biedne Miasto i niszczy wszystko co stanie mu na drodze. Niesie ze sobą ogromne ilości wody z oceanu czego przyczyną jest wysychanie oceanu. Dlatego właśnie pada deszcz podczas wiania tego ów wiatru. Niszczy w dwojaki sposób. Nalewa miasto wodną z oceanu i dmucha co tworzy fale w mieście ,czego konserwą jest liczne powodzie na wozie



-Burzliwo - Bryzowy


Jest to bardzo zdradziecki wiatr. Przez połowe okresu Sandomierskiego uważano ,że ten wiatr robi się na morzu jednak kiedy odkryto prawdę wtedy prawda wyszła na jaw. Wiatr naprawdę tworzy się podczas burzy kiedy to krople deszczu padając na ziemię wywołują podmuchy wiatru. Cały wiatr łaczy się w zaduszki i po pewnym czasie spływa z gór do morza. Tam zabiera za sobą wodę morską i wieje dalej ,aż natrafi drugi brzeg. Na drugim brzegu powstają klify i kalify arabskie. Można nawet pozostać porwany przez wiatr i zaniesiony do przytułku. Potocznie ten wiatr nazywany jest Bryzą.




-Wodnik Nadwiślany

Jest to wiatr o bardzo wysokim mniemaniu. Wiatr powstaje podczas padania deszczu skalnego. Cała zawartość wodna chmury wpływa do Odry i z dużym przyspieszeniem  rozbija się o Wisłę. Rzeki się łączą a prąd wodny płynie dalej ,aż natrafia na morze Mokre. Nazwa morza właśnie wzięła się od mokrej wody w nim. Tam prąd wodny przemienia się w siłe wiatru. Następnie zakręca ponieważ mapka się kończy i skręca w prawo ku stolicy. Wieje z dużą prędkością i wpada do wisły gdzie wieje zgodnie z ruchem wskazówek. Natrafia na Dzikie Węże i tam ma swój koniec z powodu dużego ruchu ulicznego.





WIATRY  PŁASKOWYŻOWE:

-Suchar Pustynny

Jest to wiatr bardzo groźny dla otoczenia. Jest główną przyczyną zamachów terrorystycznych. Jest to jedyny wiatr powstający przez człowieka.Wiatr ten powstaje na obrzeżu Egiptu. Kiedy to nadjeżdżający samochód bądź człowiek nadepnie na mrowisko i zsypie spora część piasku z wydmy. Piasek ,który spadł z wydmy wywoływuje lekki podmuch ,który wieje do kolejnej wydmy. Tam znów sytuacja się powtarza z wyjątkiem słabego podmuchu. Reakcja łańcuchowa prowadzi do tego ,że ten wiatr robi się bardzo niebezpieczny. Kiedy już nie ma wydm wiatr z dużą siłą szaleje po pustkowiu piaszczystym. Potocznie zwany jest Burzą piaskową.




-Skwar Żaroodporny

Ten wiatr ma najbardziej złożony proces powstawania o wszystkich innych. Powstaje na wskutek wysokiej pustynnej temperatury ciśnienia. Wysoka temperatura rozgrzewa i topi piasek na wydmie. Gorący płynny piasek wpływa do zimnej wody. Tam tworzą się ogromne ilości pary wodnej ,która pod ciśnieniem wylatuje nad poziom wody. Tam występują zawirowania powietrza spowodowane samolotami ,które powodują wiatry z parą wodną. Wiatr uderza o namiestnicze góry i rozbija się o nie. Tam wiatr zmienia swój bieg i  dociera do wydmy z której powstał. Zderza się później z tak samym powstałym wiatrem tworząc zupełnie inny kierunek wiatru. Wiatr nie mogący się przebić przez góry uchodzi przesmykiem miedz skałami. Tam wiatr jest oswobodzony i rozwiewa się po całej pustyni. Niszczą miedzy innymi Sudan i wiele innych miast.




2. Kraina Polska nasza


BRZEGI

Jest to malowniczy krajobraz staro mamuciasty. Można się na nim opalać lub przypiekać . Zawiera najwspanialsze miasta historyczne: Duszący Koc , Żepień , Kolano. Jednak z powodu silnie wiejącego wiatru Burzliwo - Bryzowego nie można odwiedzać ruin futerała. Najwyższy szczyt to Suteryna 234 metry pod poziomem morza. Największe jezioro to Wajda 573 metrów kwadratowych. Najgłębsze jezioro to Broda 294213 metry.

POBRZEGI

Jest to bardzo swawolny krajobraz powstały na wskutek oziębiania pól uprawnych. Istnieje tu dużo farm kaczych piór i betoniarek do asfaltu. Zawierają się w nim największe pralnie Polski w tym ta największa "Futro". Znajdują się tu największe firmy przemysłowe uchodźców. Najwyższym szczytem jest Guzik 345 m. Największe jezioro to Oktopus 634 merów kwadratowych a najgłębsze jezioro to Hultaj 2 metry.

DOŁY

Jest to najtrudniej dostępny krajobraz przez trędowatych. Głównie kończy się ostrym akapitem na wzgórzu. Ma bardzo po fałdowaną atmosferę. Wystarcz tylko lekki podmuch wiatru żeby powstał gryzący podmuch wiatru figlarownego. Znajdują się tu głównie pola uprawiane przez ogrodników i duże ilości uli uprawianych przez nadmorskich czeladników. Najwspanialszym dziełem tutejszych mieszkańców jest wynalazek obory spichleżowej. Najwyższym szczytem nie górskim jest Grzyb 896 m. Największe jezioro to Kołontaj 56 metry kwadratowe a najgłębszym jest Sztych 666 metrów.

STOŁY

Jest to najbardziej płaski klimat pustynny. Dominują tu zazwyczaj puste skały wapniowe i kalkulatory. Charakter tego paska jest bardzo usposobiony w górnictwie na wysokościach. Znajdują sie tu najlepszej jakości kopalnie węgla białego i spiżu. Powstają tu największe huty kamieni szlachetnych i furmanek. Najwyższym szczytem tej krainy jest Ambasador 1240 m.n.p.m. Największa kałuża to Bogdan 231 metry kwadratowe a najgłębszym jeziorem jest Karczek 6756 metrów w dół.

KOTŁY

Jest to najniżej położony krajobraz górski podhalański. Dominują tu zazwyczaj krzewy prostoliniowe i kosodrzewiny piaskowe. Ten krajobraz jest najmniej za czyszczony przez ludzkie buty. Znajdują się tu szwalnie i kamienne kije bejspolowe.  Istnieje tu największa fabryka ciuchów "Raz miach dwa razy ciach". Najwyższy szczyt to Nostradamus 1983 m.n.p.m. Największym jeziorem jest Por 3245 metrów kwadratowych a najgłębszym jest Korzeń 5363 metrów w dół.

CHMURY

Jest to najwyższy ze wszystkich pasków kraina. Głównie w rzekach płynie mleko i miód. Jest to głównie atrakcja turystyczna ,ponieważ jest tu za wysoko i nie można już oddychać. Przeważa tu zazwyczaj roślinność góralska i krakowska. Znajdują się tu fabryki świdrów i tymianku. Najwyższym szczytem jest Ogrójec 454534 m.p.p.m. Niestety na tym pasku nie istnieje żadne jezioro mokre.


3.Orientacja na mapie

Mamy tutaj fragment mapy z czasopisma "Życie jest nowelą"
Mapa przedstawia centrum miasta Furmanka


- Jest to skrót od "umyjcie ręce". Znajduje się tam publiczny zlewozmywak

- Jest tam sklep sprzedawający żetony do telefonu starej marki

- Jest to kafejka internetowa gdzie można grać tylko w "Wormsy"


 - Jest to krzyż postawiony tak jak na chełmcu

- Jest to czarna tarcza. Znajduje się tam handlarz tarcz i niczego innego

- Jest to samotne drzewo wielkości kulki paliwowej

- Są to schody posiadające tylko dwa stopnie

- Jest to posterunek policji

- Jest to więzienie posiadające tylko trzy kraty w oknach